O mně a instruktorech

Mgr. Renata Sabongui absolvovala od roku 1993 mnoho školení v USA na metodiku Pilates v THE PILATES CENTER OF NAPLES, FLORIDA u Amy Cowerdalle, Glena Farga, dále u Kathy Corey.

V lednu 2004 absolvovala Renata Sabongui intenzivní kurz – Pilates Intensive na universitě v Tusconu v Arizoně, který pořádal Ron Fletcher, Pat Guyton a Kyria Sabin a získala jako jediná v Evropě titul Pilates Instruktor „THE RON FLETCHER PROGRAM OF STUDY“ a licenci „RON FLETCHER TOWELWORK“. Toto cvičení je rozšířením metody Pilates Ronem Fletcherem o práci s ručníkem. Ron Fletcher je jedním ze tří v USA žijících přímých žáků a pokračovatelů Josepha Pilatese www.ronfletcherwork.com Další dvě z prvních Pilatesových žákyň jsou Romana Kryzanowska a Kathleen Grant. Všichni, kdo chtějí studovat techniku Pilates ve světě musejí projít školením vypracovaným těmito lidmi. V zájmu udržení čistoty metody je založena „Pilates Method Aliance“. Jsem poctěna, že jsem měla možnost pracovat přímo s Ronem Fletcherem a v Evropě se stala tou, která navázala přímou vazbu na první generaci žáků, které učil sám Joseph Pilates. Měla jsem to štěstí pracovně zažít i Romanu Kryzanowskou a Kathleen Grant, u které se mi dostalo privilegia soukromých lekcí. Všichni znalí Pilates světa vědí, že to bylo výjímečné. Kathy Grant bohužel v květnu 2010 odešla do Pilates nebe. Moc děkuji Kathy. Bohužel, námi plánovaná cesta do Prahy se už neuskuteční.

V srpnu 2010 získala Renata Sabongui titul 2. GENERACE PILATES TEACHER A LOLITA SAN MIGUEL PILATES MASTER™ (viz certifikát – klikni na obrázek) – jako 1. z ČR. Bylo nás prvních šest lidí v historii (já z ČR, dvě z Portorika, jedna z Japonska a tři z USA). Lolita San Miguel a Cathy Grant byly jediné, které osobně certifikoval J.H. Pilates.

certifikat_t

Mgr. R. Sabongui má akreditaci Ministerstva školství ČR průběžně od roku 2005 Instruktor pohybové metody Pilates.

Celá Amerika teď cvičí PILATES

Celá Amerika teď cvičí PILATES, tak se není co divit, že kurzy v USA pro instruktory jsou předražené, knihy o PILATES většinou drahé a to vše ještě v angličtině. Není potom divu, že mnozí z českých instruktorů se chtějí alespoň přiblížit technikám metody PILATES za jakoukoli cenu, aby byli ti, kteří budou udávat směr cvičení PILATES. Někteří však z nich ani neví, že například OVER BALL není čistý PILATES a techniky BALANTES také ne a proto se nazývají jinak.

PILATES academy, Mgr. Renaty Sabongui, vznikla právě proto, aby šířila pravé myšlenky a techniky PILATES.

Cílem je, aby se s pojmem PILATES zacházelo rozumně a aby nebyla dotčena kvalita tohoto cvičení.

PILATES academy nabízí všem zájemcům o tuto metodu soubor tří základních stupňů, ve kterých se probírají všechny základní techniky MAT WORK metody PILATES. Do budoucnosti si dále PILATES academy předsevzala rozšířit nabídku vzdělávání i o partnerské instituty z USA, které poskytují školící systém mezinárodně uznávaných certifikátů techniky PILATES. Takto školení instruktoři nejsou jen vyškolenými instruktory za víkend či den, ale jsou to instruktoři, kteří musí zvládnutou kompletní metodiku systému obnášející přes 400 hodin a více, rozčleněných do minimálně 1 až 2 let systematické práce. Proto i PILATES academy nebude školit „rychlokvašky“, kteří pak dokonale neovládají techniky PILATES a tím pádem jsou jejími špatnými prezentanty. Představte si situaci, kdyby se tímto způsobem „rychlokvašek“ učili lékaři; vybrali by jste si ho pak na operaci?

Zásady Pilates

Jak vybrat dobrého instruktora?  Ptejte se…
Vzhledem k tomu, že instruktorem Pilates je možné se stát už za jeden víkend, výběr instruktora je opravdu těžký…

Ptejte se konkrétně na vzdělání samotného školitele. Metoda Pilates je originální metoda jednoho konkrétního člověka. Není to jako joga, která má mnoho stylů a podob. Tedy čím blíže k originálu instruktoři mají, tím lépe. Nestačí říci např. školení bylo na Univerzitě v USA, nebo na kurzech v Německu, Rakousku ap. Takto Vám odborník nikdy neodpoví. Každý je hrdý na svoje vzdělání, které stojí spoustu času, peněz a úsilí a odpoví Vám konkrétně.

V dubnu 2005 udělali u Mgr. Renaty Sabongui zkoušky první instruktoři vyškolení metodikou Rona Fletchera, tedy jedním z žáků první generace, které učil sám Joseph Pilates. Měli nejblíž k této technice ze všech dnes existujících možností, stali se vlastně třetí generací. Mgr. Renata Sabongui, druhá generace je přímou žačkou Rona Fletchera a Lolity San Miguel. Jediná v Evropě vyškolená od obou.

V Evropě máme jinak již jen možnost být u učitelů X-té generace (i když to neznamená, že špatných, ale vyznat se v tom je mnohem horší) a spousta z nich si do toho začala přidávat svoje já …

RENATA SABONGUI (Czech Republic)

A former ballet dancer and the director of the Foreign Affairs Department of the Czech National Theatre in Prague and has over 30 years of teaching experience. Renata lectures at The Academy of Arts. She started Pilates in 1995, was certified in the Ron Fletcher Program of Study and is a Licensed Facilitator. She has taken workshops with many of the finest Pilates teachers, such as Kathy Grant, Jillian Hessel, Pat Guyton and is a graduate of the two-year Lolita San Miguel Pilates Master Mentor Program. She has produced six Pilates DVD’s and a book on Pilates. She is the founder of the Sabongui Pilates Academy in Prague and provides instructor certifications as credited by the Czech Republic Ministry of Education.

Lolita calls her Mother of Pilates in the Czech Republic.


Proč cvičit Pilates

Známe alespoň deset důvodů:

  1. získáte ploché břicho a štíhlý pas
  2. zbavíte se tukových polštářků
  3. odstraníte bolesti v zádech
  4. pořídíte si dlouhé a štíhlé nohy
  5. zpevníte si tělo a zlepšíte jeho držení
  6. zbavíte se stresu a únavy
  7. naučíte se správně dýchat
  8. odstraníte svalové disbalance
  9. budete lépe spát
  10. zlepšíte si kondici