Historie

Kdo byl J. Pilates


joe2Joseph Hubertus Pilates
se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele. Navrhl cvičební vybavení a serii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban (taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann něm. tanečnice a choreografka).

Tento specializovaný cvičební aparát si pak vzal do New Yorku a v roce 1926 tam otevřel svoje první Pilates studio. Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchaní.

Pilatesovo studio v New Yorku připoutalo pozornost tanečních komunit a jeho technika se stala základní částí tanečního tréninku (George Balanchin a jeho tanečníci, Martha Graham, Jerome Robbins, Ted Sharon). Netrvalo dlouho a Pilates studio přitáhlo elitu z celé Ameriky – trumfnout tanečníky přišli i herci, hudebníci, atleti, golfisti ad. (Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, Yehudi Menuhin, Jean Vanderbilt). Všichni byly přitahováni silou harmonie mezi myslí a svaly.

Joseph H. Pilates měl rád život. Sám říkal: “Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby co cvičím jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani aspirin. Jím to co mám rád (např. steak). Kdyby lidi viděli jak žiju – nevěřili by tomu – občas i kouřím (doutníky), piju víno a miluji . Láska! Bez té jste mrtví!”

Vedle základní metodiky si jeho žáci upravili cviky pro jejich vlastní potřebu. Proto se setkáváme s variantami.

Dnes se v USA dělí na :
– East Coast Pilates = New York, Romana Kryzanowska (učí ortodoxně klasickou sestavu cviků)
– West Coast Pilates = Californie, Ron Fletcher (přidává např. cvičení s ručníky tzv. „Ron Fletcher towelwork“ nahradil tím původní dřevěné tyče). Vymyslel tuto pomůcku v r. 1972 při otevření studia v Beverly Hills pro Nancy Regan, Ms. Bloomingdale (zn. obchodních domů v USA). Dále Ron trénoval např. Cher, Barbru Streisand, Toni Curtise, Racquel Welch a Stevena Spielberga.

Do r. 2000 bylo v USA zaregistrováno 11 ochranných známek na vše týkající se Pilates. Instruktoři s licencí procházejí náročnými zkouškami a dodnes se vede jejich přesný seznam.

Od r. 2001 se tato striktnost uvolnila, má to své výhody i nevýhody.

Výhody: Kurzy jsou přístupnější a rozšířenější.

Nevýhody: Pod označením Pilates se učí i něco úplně jiného.

Zájemci o tuto techniku musejí být obezřetnější.

Brooke Siler, žákyně Romany k tomu dodává, že je často tázána co je správný Pilates. Cvičení bez pomůcek či s pomůckami a přístroji?

Odpovídá, že Joe Pilates vytvořil metodiku cvičení obsahující obojí (MAT work – práce na podložce a APPARATUS work – práce s přístroji).

Cílem je zvládnout MAT work – práci na podložce, která je plně postačující. Přístroje jsou integrální část systému přinášející další zkušenosti. Důležité je, abyste se svěřili do péče správnému učiteli.

Jsou instruktoři školení za víkend vedle těch co mají zvládnutou kompletní metodiku systému obnášející přes 600 hodin, rozčleněných do min. 2-3 let systematické práce.

Joseph H. Pilates vychoval 7 následovníků:

rodokmen